Skip to content

510 Salsbury RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1955

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block338.11
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM207

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
28%
Improvement Value:$150,800
72%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,400+6.1%
2024$8,858+2.5%
2023$8,641+23.7%
2022$6,984+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,614DeedBook 12955, Page 1522

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,614DeedBook 11405, Page 1876

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,614DeedBook 11354, Page 1902Recorded3/20/2020

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 5173, Page 602

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5001, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1955