Skip to content

48 Clemson RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2006

Property Information

Block338.22
Lot41
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM203

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,607
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,700
27%
Improvement Value:$160,100
73%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,801+6.1%
2024$9,236+2.5%
2023$9,010+4.4%
2022$8,630+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 5248, Page 334

Property Sale

Sale
$144,750
DeedBook 4876, Page 420

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 3505, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1968