Skip to content

8 Clemson RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1965

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 27, 2001

Property Information

Block338.23
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM203

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,800
26%
Improvement Value:$161,500
74%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,734+6.1%
2024$9,173+2.5%
2023$8,948+1.3%
2022$8,837+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,376DeedBook 5173, Page 85

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4040, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1965