Skip to content

33 Clemson RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1965

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 10, 2011

Property Information

Block338.24
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM203

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,874
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,200
27%
Improvement Value:$165,700
73%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,073+6.1%
2024$9,492+2.5%
2023$9,260+1.3%
2022$9,144+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,874DeedBook 9380, Page 1524

Property Sale

Sale
$2,808
DeedBook 9142, Page 400

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5081, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1965