Skip to content

8 Colgate DrCherry Hill, NJ 08034

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block338.28
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM203

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,626
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,800
24%
Improvement Value:$179,900
76%
Total Assessment$236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,554+6.1%
2024$9,946+2.5%
2023$9,702+1.3%
2022$9,582+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,626DeedBook 12973, Page 1425Recorded12/8/2025

Property Sale

Sale
$289,000

To:

Sq Ft2,626DeedBook 10155, Page 1406

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 7628, Page 148

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook 4326, Page 831

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4075, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1970