Skip to content

700 King George RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1955

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
May 12, 1981

Property Information

Block339.02
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM201

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,954
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,200
28%
Improvement Value:$153,800
72%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,542+6.1%
2024$8,992+2.5%
2023$8,772+1.3%
2022$8,663+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000

To:

Sq Ft1,954DeedBook 3779, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1955