Skip to content

902 Knight RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 20, 2020

Property Information

Block339.11
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM200

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,681
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
33%
Improvement Value:$114,600
67%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,625+6.1%
2024$7,185+2.5%
2023$7,009+1.3%
2022$6,922+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,681DeedBook 11420, Page 130

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 9710, Page 1392

Property Sale

Sale
$221,500
DeedBook 7572, Page 1765

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3966, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1956