Skip to content

105 Sussex HouseCherry Hill, NJ 08034

Built 1963

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Mar 23, 2015

Property Information

Block339.11
Lot14
QualifierC0105
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM200

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage668
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
18%
Improvement Value:$44,400
82%
Total Assessment$54,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,426+6.1%
2024$2,286+2.5%
2023$2,230+1.3%
2022$2,202+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$835,000

To:

Sq Ft668DeedBook 10179, Page 229

Property Sale

Sale
$893,190
DeedBook 8715, Page 1971

Property Sale

Sale
$1,987,622
DeedBook 5111, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1963