Skip to content

402 Sussex HouseCherry Hill, NJ 08034

Built 1963

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 5, 2019

Property Information

Block339.11
Lot14
QualifierC0402
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM200

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,094
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
13%
Improvement Value:$69,100
87%
Total Assessment$79,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,527+6.1%
2024$3,324+2.5%
2023$3,242+1.3%
2022$3,202+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,094DeedBook 11284, Page 1409

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5274, Page 517

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4712, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1963