Skip to content

111 Chelten PkwyCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$63,500
Last Sale Date
Mar 27, 1981

Property Information

Block339.12
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM200

Building Details

Building Class17
Description2SAL-1BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,913
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,900
31%
Improvement Value:$119,100
69%
Total Assessment$172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,669+6.1%
2024$7,227+2.5%
2023$7,050+1.3%
2022$6,963+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$63,500

To:

Sq Ft1,913DeedBook 3768, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1956