Skip to content

218 Chelten PkwyCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Feb 28, 2011

Property Information

Block339.13
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM200

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,603
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,700
33%
Improvement Value:$114,000
67%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,567+6.1%
2024$7,131+2.5%
2023$6,956+1.3%
2022$6,869+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

To:

Sq Ft1,603DeedBook 9388, Page 855

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 9203, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1956