Skip to content

220 Chelten PkwyCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block339.13
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM200

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,837
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,700
30%
Improvement Value:$127,900
70%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,187+6.1%
2024$7,715+2.5%
2023$7,526+1.3%
2022$7,432+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5271, Page 827

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4922, Page 700

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 3611, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1958