Skip to content

213 Drake RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block339.13
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM200

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,681
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,600
32%
Improvement Value:$127,400
68%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,294+6.1%
2024$7,816+2.5%
2023$7,624+1.3%
2022$7,529+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$238,000

To:

Sq Ft1,681DeedBook 9784, Page 871

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8267, Page 688

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4370, Page 115

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 3476, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1956