Skip to content

218 Avon RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 26, 2005

Property Information

Block339.14
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM201

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,681
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
30%
Improvement Value:$132,600
70%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,499+6.1%
2024$8,009+2.5%
2023$7,813+1.3%
2022$7,715+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,681DeedBook 8000, Page 1092

Property Built

Built

Year Built: 1960