Skip to content

800 Edgemoor RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Last Sale Price
$74,500
Last Sale Date
Mar 28, 1985

Property Information

Block339.14
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM201

Building Details

Building Class17
Description2SAL-1BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,017
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,400
29%
Improvement Value:$145,500
71%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,092+6.1%
2024$8,568+2.5%
2023$8,358+1.3%
2022$8,254+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$74,500

To:

Sq Ft2,017DeedBook 4034, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1960