Skip to content

218 Cambridge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block339.15
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM201

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,913
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,800
31%
Improvement Value:$128,600
69%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,356+6.1%
2024$7,875+2.5%
2023$7,682+1.3%
2022$7,586+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$219,900

To:

Sq Ft1,913DeedBook 7367, Page 1858

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4973, Page 822

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4113, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1956