Skip to content

208 Cambridge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2020

Property Information

Block339.15
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM201

Building Details

Building Class17
Description2SAL-1BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,913
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,800
28%
Improvement Value:$152,500
72%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,422+6.1%
2024$8,879+12.6%
2023$7,882+1.3%
2022$7,784+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,913DeedBook 10328, Page 497Recorded1/26/2016

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,913DeedBook 10264, Page 779Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4737, Page 305

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 3574, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1956