Skip to content

221 Cambridge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 29, 1997

Property Information

Block339.16
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM201

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,913
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
30%
Improvement Value:$134,600
70%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,588+6.1%
2024$8,093+2.5%
2023$7,895+1.3%
2022$7,796+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,913DeedBook 4913, Page 277

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 4003, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1956