Skip to content

207 Cambridge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block339.16
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM201

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,913
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
31%
Improvement Value:$129,100
69%
Total Assessment$187,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,343+6.1%
2024$7,862+2.5%
2023$7,669+1.3%
2022$7,574+0.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft1,913DeedBook 12246, Page 1076

Property Sale

Sale
$284,950
DeedBook 8548, Page 366

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8312, Page 541

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 7198, Page 688

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5109, Page 318

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4922, Page 85

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4393, Page 545

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 3338, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1956