Skip to content

106 Elkins RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
May 31, 1996

Property Information

Block339.19
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM201

Building Details

Building Class17
Description2SAL-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,095
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,900
31%
Improvement Value:$134,700
69%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,766+6.1%
2024$8,261+2.5%
2023$8,059+1.3%
2022$7,958+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

To:

Sq Ft2,095DeedBook 4822, Page 464

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4578, Page 191

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 3964, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1956