Skip to content

111 Forest RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$88,500
Last Sale Date
Jul 9, 1986

Property Information

Block339.19
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM201

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,869
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,800
31%
Improvement Value:$130,900
69%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,459+6.1%
2024$7,971+2.5%
2023$7,776+1.3%
2022$7,679+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$88,500

To:

Sq Ft1,869DeedBook 4163, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1956