Skip to content

107 Forest RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Nov 29, 1989

Property Information

Block339.19
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM201

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,095
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,800
30%
Improvement Value:$138,900
70%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,815+6.1%
2024$8,307+2.5%
2023$8,104+1.3%
2022$8,003+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Sq Ft2,095DeedBook 4411, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1956