Skip to content

812 Orlando RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 20, 2011

Property Information

Block339.22
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM201

Building Details

Building Class17
Description2SF-1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,941
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,300
30%
Improvement Value:$138,000
70%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,798+6.1%
2024$8,291+2.5%
2023$8,087+1.3%
2022$7,987+0.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,941DeedBook 9373, Page 1893

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5087, Page 422

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4953, Page 774

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 4642, Page 436

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 3841, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1960