Skip to content

311 Chelten PkwyCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block339.25
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM208

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,161
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,200
27%
Improvement Value:$154,700
73%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,449+6.1%
2024$8,904+2.5%
2023$8,686+1.3%
2022$8,578+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,161DeedBook 11331, Page 419

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4216, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1960