Skip to content

406 Bruce RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 1993

Property Information

Block339.27
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM208

Building Details

Building Class17
Description2SFAV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
28%
Improvement Value:$149,200
72%
Total Assessment$207,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,239+6.1%
2024$8,707+2.5%
2023$8,493+1.3%
2022$8,387+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 4483, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1956