Skip to content

815 Johns RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2015

Property Information

Block339.28
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM208

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,600
31%
Improvement Value:$127,900
69%
Total Assessment$186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,066+6.3%
2024$7,587-0.8%
2023$7,645+4.7%
2022$7,300+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 4656, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1959