Skip to content

522 Howard RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 19, 2004

Property Information

Block339.29
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM208

Building Details

Building Class17
Description2SAL-1BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,681
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,900
32%
Improvement Value:$127,400
68%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,352+6.1%
2024$7,870+2.5%
2023$7,677+1.3%
2022$7,582+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,681DeedBook 7656, Page 1092

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4997, Page 789

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4536, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1960