Skip to content

317 Chelten PkwyCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jun 30, 2005

Property Information

Block339.30
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM208

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,681
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,300
32%
Improvement Value:$123,600
68%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,156+6.1%
2024$7,685+2.5%
2023$7,497+1.3%
2022$7,404+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$239,000

To:

Sq Ft1,681DeedBook 7888, Page 574

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4959, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1956