Skip to content

315 Chelten PkwyCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block339.30
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM208

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,681
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,100
31%
Improvement Value:$130,800
69%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,262+6.3%
2024$7,772-0.7%
2023$7,825+4.6%
2022$7,478+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,681DeedBook 12946, Page 763

Property Sale

Sale
$289,000

To:

Sq Ft1,681DeedBook 12898, Page 891

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4642, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1956