Skip to content

835 Kingston DrCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 15, 2012

Property Information

Block339.30
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM208

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,941
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,700
28%
Improvement Value:$143,600
72%
Total Assessment$200,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,931+6.1%
2024$8,417+2.5%
2023$8,210+1.3%
2022$8,108+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,941DeedBook 9645, Page 1033

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 7842, Page 1482

Property Sale

Sale
$71,490
DeedBook 4261, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1956