Skip to content

509 Howard RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block339.30
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM208

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,681
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
30%
Improvement Value:$136,300
70%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,682+6.1%
2024$8,181+2.5%
2023$7,981+1.3%
2022$7,881+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,681DeedBook 10085, Page 1708

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4053, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1956