Skip to content

911 Edgemoor RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block339.31
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM198

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,941
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,100
29%
Improvement Value:$145,300
71%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,159+6.1%
2024$8,631+2.5%
2023$8,419+1.3%
2022$8,315+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,941DeedBook 11274, Page 415

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 7693, Page 627

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 7111, Page 640

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 4842, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1960