Skip to content

306 Chelten PkwyCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Jan 16, 1987

Property Information

Block339.31
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM198

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,681
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,400
29%
Improvement Value:$131,700
71%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,298+6.1%
2024$7,820+2.5%
2023$7,628+1.3%
2022$7,533+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000

To:

Sq Ft1,681DeedBook 4191, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1958