Skip to content

901 Edgemoor RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 30, 1990

Property Information

Block339.31
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM198

Building Details

Building Class17
Description2SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,681
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,700
32%
Improvement Value:$125,100
68%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,196+6.1%
2024$7,723+2.5%
2023$7,534+1.3%
2022$7,440+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,681DeedBook 4460, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1958