Skip to content

906 Deland AveCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block339.32
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM198

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,164
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,000
26%
Improvement Value:$167,800
74%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,585+6.1%
2024$7,148+3.4%
2023$6,915+1.3%
2022$6,829+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,164DeedBook 12577, Page 1855

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 9920, Page 1346Recorded11/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1962