Skip to content

536 Howard RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block339.38
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM208

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,941
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,900
28%
Improvement Value:$141,800
72%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,815+6.1%
2024$8,307+2.5%
2023$8,104+1.3%
2022$8,003+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$224,900

To:

Sq Ft1,941DeedBook 7527, Page 1785

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 4903, Page 685

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4720, Page 534

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4590, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1960