Skip to content

413 Valley Run DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$163,500
Last Sale Date
Sep 27, 2002

Property Information

Block340.15
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM156

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,200
33%
Improvement Value:$117,000
67%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,768+6.1%
2024$7,320+2.5%
2023$7,140+1.3%
2022$7,052+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$163,500

To:

Sq Ft1,704DeedBook 5265, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1965