Skip to content

408 Valley Run DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jan 11, 2002

Property Information

Block340.16
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM156

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,300
33%
Improvement Value:$120,300
67%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,008+6.1%
2024$7,547+2.5%
2023$7,362+1.3%
2022$7,270+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000

To:

Sq Ft1,662DeedBook 5208, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1965