Skip to content

402 Valley Run DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block340.16
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM156

Building Details

Building Class17
Description2SAL-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,800
29%
Improvement Value:$141,500
71%
Total Assessment$200,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,931+6.1%
2024$8,417+2.5%
2023$8,210+1.3%
2022$8,108+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 9586, Page 10

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 8325, Page 1138

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 7931, Page 163

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 4182, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1965