Skip to content

513 Mackin DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 25, 2020

Property Information

Block340.17
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM156

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,916
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,600
33%
Improvement Value:$119,800
67%
Total Assessment$178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,955+6.1%
2024$7,496+2.5%
2023$7,313+1.3%
2022$7,222+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,916DeedBook 11391, Page 1259

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4303, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1965