Skip to content

521 Rhode Island AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block340.18
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM156

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,965
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,600
24%
Improvement Value:$184,500
76%
Total Assessment$243,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,840+6.1%
2024$10,215+2.5%
2023$9,965+1.3%
2022$9,841+18.3%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,965DeedBook 12935, Page 862

Property Sale

Sale
$299,900

To:

Sq Ft1,965DeedBook 11089, Page 1275

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,965DeedBook 10994, Page 1496Recorded10/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965