Skip to content

520 Mackin DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 14, 2025

Property Information

Block340.18
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM156

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,741
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
29%
Improvement Value:$141,200
71%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,882+6.1%
2024$8,370+2.5%
2023$8,165+1.3%
2022$8,064+0.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,741DeedBook 12525, Page 1076

Property Sale

Sale
$274,900
Sq Ft1,741DeedBook 11287, Page 1542Recorded12/24/2019

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,741DeedBook 10054, Page 1966Recorded8/14/2014

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 8045, Page 889

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 7330, Page 1333

Property Built

Built

Year Built: 1965