Skip to content

509 Rhode Island AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jan 24, 1992

Property Information

Block340.18
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM156

Building Details

Building Class16.5
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,095
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
28%
Improvement Value:$147,800
72%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,177+6.1%
2024$8,648+2.5%
2023$8,436+1.3%
2022$8,331+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft2,095DeedBook 4543, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1965