Skip to content

513 Rhode Island AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block340.18
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM156

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,916
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
25%
Improvement Value:$174,100
75%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,349+46.9%
2024$7,047+2.5%
2023$6,874+5.1%
2022$6,539+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,916DeedBook 12297, Page 1464

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,916DeedBook 12056, Page 271Recorded4/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1965