Skip to content

515 Rhode Island AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Sep 16, 1997

Property Information

Block340.18
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM156

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,095
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,600
30%
Improvement Value:$138,200
70%
Total Assessment$196,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,775+6.1%
2024$8,270+2.5%
2023$8,067+1.3%
2022$7,966+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000

To:

Sq Ft2,095DeedBook 4908, Page 907

Property Built

Built

Year Built: 1965