Skip to content

2 Forge Ln SCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$492,500
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block340.19
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM156

Building Details

Building Class17
Description2SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,395
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
25%
Improvement Value:$190,900
75%
Total Assessment$256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,420+6.1%
2024$10,761+2.5%
2023$10,498+1.3%
2022$10,367+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$492,500

To:

Sq Ft2,395DeedBook 12969, Page 294

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,395DeedBook 12410, Page 592

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,395DeedBook 10420, Page 1506Recorded6/2/2016

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,395DeedBook 10117, Page 1103Recorded12/15/2014

Property Sale

Sale
$153,800
DeedBook 4776, Page 101

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4524, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1965