Skip to content

516 Rhode Island AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2013

Property Information

Block340.19
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM156

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,695
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
32%
Improvement Value:$126,100
68%
Total Assessment$184,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,164+6.1%
2024$7,694+2.5%
2023$7,505+1.3%
2022$7,412+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5026, Page 157

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4695, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1965