Skip to content

407 Rhode Island AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block340.20
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM153

Building Details

Building Class17
Description2SAL-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,741
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,300
31%
Improvement Value:$125,100
69%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,133+6.1%
2024$7,664+2.5%
2023$7,477+1.3%
2022$7,384+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,741DeedBook 10170, Page 1538Recorded3/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1965