Skip to content

411 Rhode Island AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 15, 2009

Property Information

Block340.20
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM153

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,741
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
31%
Improvement Value:$128,400
69%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,312+6.1%
2024$7,833+2.5%
2023$7,641+1.3%
2022$7,545+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,741DeedBook 9129, Page 767

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 5048, Page 285

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4590, Page 617

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 4185, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1965