Skip to content

406 Rhode Island AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
May 31, 1996

Property Information

Block340.21
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM153

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,285
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,600
29%
Improvement Value:$154,300
71%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,422+6.3%
2024$8,864-0.3%
2023$8,891+4.2%
2022$8,530+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft2,285DeedBook 4823, Page 226

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3508, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1965